Reha Denemeç

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı

Reha Denemeç (d. 20 Mayıs 1961, Elazığ, Türkiye), Türk siyasetçi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kurucu Üyesi ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) onursal üyesidir.

Eğitim ve Askerlik Hizmeti
1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden lisans, daha sonra University of Delaware’den ekonomi dalında lisansüstü derecesi almıştır. Harvard University, John F. Kennedy School of Government’da “Bilgi Çağında Değişimin Yönetimi ve Şekillendirilmesi” ile “Ekonomik Kalkınma için İnovasyon” programlarını tamamlamıştır.  Askerlik hizmetini Eğirdir ve Sarıkamış’da komando asteğmen olarak yapmıştır. Siyasi Hayatı 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Başkanlık Sistemini esas alan “İkinci Değişim Programı”nı hayata geçirmek üzere 1993 yılında kurulan “Yeni Parti”de Genel Başkan Danışmanlığı yapmıştır. AK Parti’nin şekillenme ve kuruluş aşamalarından başlayarak, 2002 Genel Seçiminde partinin seçimden zaferle çıkmasına kadar olan süreçte daha önce partinin Genel Başkanı olarak görev yapmış olan bugünkü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını üstlenmiştir. 2001-2015 yılları arasında partinin Merkez Yürütme Kurulu’nda yer almış ve 10 yıl süreyle Ar-Ge’den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2002 – 2015 yılları arası TBMM’de 22., 23. ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçilmiş olup, Demokrasi Komitesi üyeliği yapmıştır. 110 ülkenin seçilmiş aktif 1000’den fazla parlamenterinden oluşan ve tarafsız bir uluslararası sivil toplum kuruluşu olan “Küresel Hareket için Parlamenterler/Parliamentarians for Global Action (PGA)”de Uluslararası Kurul Üyeliği yapmıştır.

Avrupa Konseyi
2013-2015 arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı ve merkezi Strazburg’da bulunan Konseyin Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. AKPM Onursal Üyesi seçilmiş olup, katkı ve çalışmalarından ötürü “pro merito” takdir madalyası ile onurlandırılmıştır.

Devlet Hizmeti
1986 yılında, Özal döneminde Devlet Planlama Teşkilatı’nda (şimdiki Kalkınma Bakanlığı) göreve başlamış, 1987 yılından itibaren Hazine, Dış Ticaret, Devlet Planlama Teşkilatı, Özelleştirme ve Kamu Bankalarından sorumlu Devlet Bakanlığı’nda önce Özel Kalem Müdürü ve sonra Müşavir olarak çalışmıştır. Yüksek lisansını tamamlamasının ardından Devlet Planlama Teşkilatı , Ekonomik Modeller ve Stratejik Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nde uzman olarak çalışmaya devam etmiştir. 1997 yılında aynı kurumun Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atanmış olup, kısa bir süre sonra Genel Sekreter Vekili olarak görevine devam etmiştir. Ayrıca Türk Standartları Enstitüsü Teknik Kurul Üyeliği yapmıştır.

Özel Sektör
Başak Sigorta Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Holiday Inn ve Crowne Plaza Otelleri’nin sahibi olan Ataköy Otelcilik AŞ.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2001 yılında, Türkiye’de ve Orta Asya’da farklı alanlarda yatırımları olan bir holdingin enerji grubunda üst düzey yönetici olarak çalışmıştır.           

Aile
Evli, bir kız ve bir erkek çocuk babasıdır.