Dr. Bülent Göktuna

Mineks International Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. Bülent Göktuna, Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Kendisi, Syracuse New York Üniversitesi'nde işletme alanında yüksek lisans yapmıştır. Dr. Bülent Göktuna, işletme alanında yüksek lisans yaptıktan sonra Colombo Üniversitesi'nde entegre alternatif tıp alanında doktora yapmıştır. Dr. Bülent Göktuna daha yirmili yaşlarındayken Birleşmiş Milletler'de analiz uzmanı olarak görev yapmış ve 1974 yılında bu unvanla Vietnam'a gitmiştir.

Kendisi, 1976 yılında Mineks International adlı şirketi kurmuştur. Mineks, maden ticareti alanında faaliyet göstermiş ve sonrasında sektörün dünya genelinde en önemli on şirketinden biri haline gelmiştir. Şirketin Türkiye'deki faaliyetleri ise 1990'lı yıllarda başlamıştır. Dr. Bülent Göktuna, halen şirketin ticari ve yönetimsel stratejilerini, kurumsal gelişimini ve sermaye/borç yapılanmasını yönetmeye devam etmektedir. Dr. Bülent Göktuna, yönetimden devlet ilişkilerine yatırım danışmanlığından şirket birleşmelerine/satın almalara kadar pek çok alanda önemli deneyimlere sahiptir. Kendisi borç yapılandırma, şirket satın alma, kamu-özel ortaklıkları ve stratejik yatırımlar anlamında dünya genelinde pek çok şirkete danışmanlık yapmıştır. Dr. Bülent Göktuna, meslek hayatı boyunca Türkiye ile Avrupa, ABD, Kanada, Afrika ve Orta Doğu arasındaki ticareti arttırmak adına önemli katkılar sağlamıştır. Kendisi, halen Mineks International'ın yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.

Dr. Bülent Göktuna, aynı zamanda Zambiya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu ve Ageless Clinic'in Kurucusu/Başkanı'dır. Ayrıca Antalya Belek'te Ulusal Golf Kulübü'nün yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Dr. Bülent Göktuna, İngiltere'de Yöneticiler Enstitüsü, ATC, TÜSİAD, Türkiye-İngiltere Sanayi ve Ticaret Odası ile Türk-Amerikan İş Adamları Derneği gibi kuruluşların aktif bir üyesi olup aynı zamanda Türk-İngiliz Tatlı Dil Forumu'nun Türkiye Komitesi Eş Başkanı olarak hizmet vermektedir. Dr. Bülent Göktuna, ayrıca Mineks International'ı 2002 yılından bu yana Dünya Ekonomik Forumu'nda temsil etmektedir.