Program

2017

Türkiye ile İngiltere arasında iki ülke Başbakanlarının onayıyla 2011 yılında “Turkish-British Tatlıdil Forum” adıyla bir paralel diploması forumu kurulmuştur. Forum’un eş başkanlıklarını İngiltere Eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Sir Julian Horn – Smith, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Reha Denemeç ve Mineks International Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Göktuna yürütmektedir.  Bu Forum Türkiye ile İngiltere arasında siyasi ve ekonomik düzeyde esasen mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerin, başta iş ve ticaret çevreleri olmak üzere, diğer alanlara da yayılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Genel olarak tartışılan siyasi, ekonomik, ticari, sosyal, kültürel konuların kısıtlı sayıda farklı grup iş adamları, siyasetçiler, medya mensupları ve akademisyenlerin katılımı ile ele alınacak olması bu Forum’u diğer mekanizmalardan farklı kılan özelliklerdendir. Forumun amacı üst düzeyde paylaşımın sağlanması ve tartışılan konuların derinlemesine ele alınması için uygun bir ortamın oluşturulmasını sağlamaktadır.

Forum’un Altıncı Toplantısı 24 - 26  Mart 2017 tarihlerinde Antalya Cornelia Diamond Hotel’de Türkiye tarafından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, Sayın Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek, Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Sayın Avrupa Birliği Bakanımız Ömer Çelik ve Sayın Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi; İngiltere tarafından HRH York Dükü KG Prens Andrew  ve İngiliz Bakanların katılımı ile gerçekleştirilmiştir.